۱۰ بهمن ۱۳۹۷

پدرسوزی


شنیدم و ندیدم که علی‌ بزرگیان در شماره ۵۶ بهمن ۹۷ اندیشه پویا گزارشی «تکان‌‌دهنده» تهیه کرده. من دستم نمی‌رسد. در توییتر دیدم و سیل و خیل تسخر و خنده را به ریش روشن‌فکران آن روز که خیلی‌هاشان شاعرو نویسنده‌اند و نه روشن‌فکر. مانند شاملو و تنکابنی و اخوان و رضا براهنی و ساعدی و دولت‌آبادی و غیره.
فکر کردم خوب بعد از پدرو مادر متهمید که انقلاب کردید حالا نوبت به این دست از پدران- همه مرد هستند آن روز رسیده- دیدم داریوش محمدپور هم نوشته: همه داغون بودند- نمی‌دانم لابد چون چپ بودند و از لیبرالیسم دوری می‌جستند. مثل آن روز  کوهن ‌بن‌دیت که امروز عبدالله مؤمنی می‌خواهد باشد- بعد از پنجاه سال. از یاران ماکرون. امروز دوست، آن روز دور. مثل تمام تروتسکیست‌های آن روز و نئولیبرال‌های امروز.

مسلم است که من به هزارو یک دلیل به این سوزاندن گذشته و این آدم‌ها، چه شهیدان جنگ باشند چه شهدای انقلاب و چه انقلابیون و چه نباشند، به آدم‌های آن روز حساسم. به نظر نوعی تاریخ‌زدایی می‌آید به نام تاریخ‌پژوهی‌گرایی. یکی نوشته بود بعد از خواندن گزارش دلم می‌خواهد عکسشان را از  دیوار اتاقم بردارم. عکس‌ها بالا می‌روند پایین می‌آیند.

 گزارش را ندیده‌ام و نمی‌دانم چه هست و نیست. اما تکه‌ای از آن را مانند بریده‌ای از روزنامه با تکه‌ای حرف‌های شرحه شده در توییتر گذاشتن و بعد دامن کامنت‌ها و کامنت‌ها و ریش‌خند‌ها، حقه‌بازی‌ست.

این فرزندان انتظار دارند پدرانشان که انقلاب کردند ضد انقلابی بوده باشند. شما آرزوهایتان را اگر هم به راستی آرزو باشد نمی‌توانید در جایگاه واقعیت بنشانید. چهل سال پیش ما در جنگ سرد بودیم. «روشن‌فکران» ما همه آرزومند و مطلوب‌گرا بودند. هر  جنبشی بود  در تمام قرن در جانب چپ رودخانه روی داده بود. جنبیدن  چپ بود. انقلاب چپ است. رؤیا چپ است. ما حزب توده داشتیم. خیلی از همین شاعران و نویسندگان از میانش یا از کنارش عبور کرده بودند.
هر چه بودند انقلاب کردند. هر چه که بودند عاشق بودند. شما عاشق نیستید. عشق هم انقلابی‌ست.

فرزندان راه درست را یافته‌اند کافی‌ست آنها را با آنچه امروز هستند چهل سال به عقب ببرید تا راه عقل را پیش بگیرند.  دستشان را باز بگذارید نقشه‌ی دیگری می‌کشند و راهی دیگر می‌روند و از پدرانی دیگر زاده می‌شوند، خود که پدر نمی‌توانند باشند.

شاید با کشتن پدرها-، بالاخره پدر شدند.

۲ نظر:

Ali Bozorgian گفت...

سلام
این پست را دوستی برایم فرستاد. پیش از آنکه اینوریدرم را باز کنم و پست جدیدتان را بخوانم.
دوست داشتم گزارشم را کامل بخوانید.
اگر ایمیلی بدهید می‌توانم برای‌تان بفرستم.

ارادت
ع. بزرگیان

نیشابور گفت...

سلام
ممنون می‌شوم
neychabour@yahoo.fr