۲۸ آذر ۱۳۹۰

در اسرائیلدر اسرائیل این روزها سروصدای لائیک‌ها، شاید هم مردم معمولی بلند شده‌است. یهودیان ارتودوکس- خیلی متدین بیت‌المقدس پیش‌روی می‌کنند! عکس و تصویر زن‌ها از تابلوهای تبلیغاتی انتخابات برداشته شده‌است. قبلا خط اتوبوسی که به دیوار ندبه می‌رفت زنانه- مردانه بود. زن‌ها عقب و مردها جلو. حالا چندین خط اتوبوس زنانه- مردانه شده‌ است. صحبت، یعنی حرف حساب سر این است که این اتوبوس‌ها خصوصی نیستند. اتوبوس‌های شهر و شهرداری هستند. خود شهردار بیت‌المقدس برای بدست آوردن رآی در انتخابات به این یهودیان نزدیک شد یعنی باج داد.
یک بار دیگر هم خیلی وقت پیش از داستان مرد یهودی و فرانسوی نوشتم که از همسر یهودیش جدا شده بود و رفته بود اسرائیل، هنگام بازگشت درفرودگاه اجازه خروجش را ندادند. مقامات مذهبی از خروجش جلوگیری کرده بودند و خواسته بودند که او زنش را در اسرائیل و در چهارچوب دین یهودیت طلاق دهد تا زن بتواند دوباره ازدواج کند. اگر نه زن محکوم به ازدواج نکردن می‌شد!
مرد هم زیر بار نمی‌رفت که: طلاق در کشور فرانسه انجام شده و مراحل قانونیش را طی کرده. مرد را نگذاشتند به فرانسه برگردد. ماه‌ها بدون پول و امکان در اسرائیل ماند. بچه‌های کوچکش در فرانسه منتظر او بودند. سفارت فرانسه هم در اسرائیل هیچ‌کاری از دستش بر نیامد.

هیچ نظری موجود نیست: