۲ مهر ۱۳۹۰

مبدآ نظام‌بندی خانوادهامانوئل تود، که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بحران مالی ایالات متحده امریکا و قیام‌های عرب را پیش‌بینی کرده بود، آخرین کتابش را در جلد اول، به نام مبدآ نظام‌بندی فامیلی ـ (خانوادگی) ِ در حدود هفتصد صفحه منتشر کرده‌است.

در این کتاب امانوئل تود از خلال پژوهش و تحقیق‌هایش می‌گوید که خانواده هسته‌ای- پدر ومادر و دو فرزند، نتیجه تحولات ساختار خانواده نیست و قدمتش به دوران شکارچیان و دانه‌چینان می‌رسد. پس ساختاری مدرن نیست و ارکائیک است. بررسی تاریخ خانواده می‌گوید که فامیل هسته‌‌ای در چین باستان و بین‌النهرین یعنی قبل از دوران کشاورزی وجود داشته‌است. شاید بتوان گفت که فامیل هسته‌ای، این ساختار ارکائیک در هر جایی یافت می‌شده‌ است و دوباره تشکیل آن، امروز در جوامع عربی، پیش‌بینی قیام را برای امانوئل تود ممکن ساخته است. یعنی از بوجود آمدن خانواده‌ی هسته‌ای که با خود و در خود فردیت‌ و فردگرایی و برابری میان فرزندان را به همراه می‌آورد، جامعه تغییر می‌کند.
بعدها فامیل هسته‌ای متحول می‌شود و با ورود به دوران کشاورزی، پدر و پسر نقشی مهم ایفا می‌کنند.

او با تحقیق پیرامون خانواده‌ها در جوامع کمونیست مثل چین و روسیه به این نتیجه می‌رسد که این جوامع یک ساختار خانوادگی داشته‌اند. فامیلی وسیع به دور پدر و پسر، و وقتی این ساختار ازهم پاره شده‌است یا از بین رفته‌ که کمونیسم شکل گرفته‌است.

تحقیقات او نشان می‌دهد که در پاریس قرن شانزده و هفده که ارزش‌هایی را به ارمغان آوردند، خانواده‌هایی زندگی می‌کردند که برابری در ارث را ارزش خود داشتند و فردگرایی را.

او نشان می‌دهد که چقدر آلمان و ژاپن از این نظر به هم شبیه هستند. با ساختاری اتنوسانتریک یعنی به دور یک قوم. با تنها یک وارث معمولا پسر ارشد و با ارزش نابرابری. امانوئل تود می‌گوید که آلمان هرگز در تحول دموکراسی لیبرال غرب نقشی نداشته است. در آلمان امروز هم نقش و مقام زن پایین است و زادولد کم. او اعتقاد دارد که زن، در کشورهای شمالی و انگلیس و فرانسه است که درجه رفیعی دارد.

می‌گوید با اینکه غرب چیزی را ابداع نکرده‌است، نه تجارت، نه کشاورزی، نه شهر، نه نوشتار و نه حتی اتا به معنی حکومت، همه این‌ها در خاورمیانه و چین به وجود آمده‌است، چرا و چگونه این تمدن ها به انحطاط رسیدند و غرب پیشرفت کرد؟ پاسخ را امانوئل تود در خلال جست و جویش در نقش زن می‌بیند. زمانی که در ساختار خانواده، نقش و مقام زن کمرنگ شد و تنزل پیدا کرد.

او اما دل خوشی از چین ندارد. نمی‌داند آیا چین به خانواده‌ی هسته‌ای باز خواهد گشت یانه؟ چین با کاهش زادوولد و جنس مونث روبروست. با سوءاستفاده از اکوگرافی یا سونوگرافی، چینیان فرزند مونث خود را از بین می‌برند. نظامی که پسر می‌خواهد در شکل قدیمی‌اش باقی خواهد ماند. چین تاریخ را نمی‌نویسد. او تنها پله‌هایی را با سرعت بالا می‌رود پله‌های عقب مانده را.

مطلبی مربوط و مرتبط

هیچ نظری موجود نیست: