۳ شهریور ۱۳۹۰

بومدر شهر تولوز در جنوب فرانسه، با پشتیبانی شهرداری، پولی- معادل پولی، به بازار راه یافته‌است. و سهمی از بازار و حتی شرکت‌ها از ورودش استقبال کرده‌اند. بدین صورت که قسمتی از حقوق کارمندان مثلا از این «پول» پرداخت می‌شود و کاسب‌هایی هم حاضر به دریافت آن در مقابل تولیدات و محصولاتشان شده‌اند. نامی هم بدان داده‌اند.

یکی از اعضای شورای شهر این پیشنهاد را داده‌است. خود او می گوید که اصلا انتظار چنین استقبالی را نداشته. آنها فکر کرده بودند که در عرض یک سال حدود پانصد عضو خواهند داشت و حالا بعد از سه ماه پانصد کارت عضویت صادر شده است. بیست و دو هزار سُل- نام پول، در پنجاه شرکت به جریان افتاده‌است. خلاق و خالق اضافه می‌کند که از چندین شهر بزرگ فرانسه با او تماس گرفته‌اند و اشتیاق خویش را به اجرای ایده در شهرشان نشان داده‌اند. نام پول از اجتماع و نزدیکی و داد و ستد می‌آید. از قرار معلوم در کشورهایی مثل کانادا و امریکای لاتین و ژاپن هم در مناطقی به اجرا در آمده‌است. دلیل استقبال آن در فرانسه و شهر تولوز را بحران اقتصادی می‌دانند و نگرانی و نارضایتی مردم از سوداگری- اسپکولاسیونِ پول. سُل را نمی‌توان بیش از سه ماه کنار گذاشت اگر تا سه ماه به گردش نیافتد دو در صد از ارزشش را از دست می‌دهد. هدف دیگر، پشتیبانی از فعالیت بومی و محصولات بومی است.
می‌گویند تنها بحران اقتصادی نیست، بحران دمکراسی هم هست. مردم روز به روز خود را از دایره تصمیم گیری به دور می‌بینند. فکر می‌کنند که شهروند نیستند چون در امور شهرشان شرکت داده نمی‌شوند. از تصمیماتی که به دور و خارج از قدرت ایشان گرفته می‌شود نا راضی هستند. می‌خواهند بدانند چه می‌کنند. چه می‌خرند. چه می‌خورند. بر آنان چه می‌رود. با آنان چه می‌کنند.

مسلما جریان دادن این پول مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند و حتی زیان‌هایی کوچک را، اما مردم زیانش را تحمل می‌کنند. می گویند به جریان گذاشتن این پول و کلا چنین برنامه‌های میکروسیستمی ادعای جانشینی یورو و برنامه‌های بزرگ را ندارد به شرطی که حکومت‌ها در قانون‌گذاری و سخت‌گیری خود در این جنون مالی سماجت به خرج بدهند.

در کنار جهانی‌شدن، قدرت دیگری، بومی، با سرعت کمتری، اما زنده مقاومت می‌ورزد. خرد ِ از پایین سعی بر پر کردن جای خالی سیاست ِ از بالا دارد.
البته از پایین همیشه خرد نیست که جای خالی سیاست و جنون را پر می‌کند. مثل آشوب‌های انگلیس و کشتار نروژ. اما پاسخ است.

هیچ نظری موجود نیست: